Ważka to piękne i fascynujące stworzenie, które istnieje od ponad 350 milionów lat, rozwijając imponujące umiejętności i przenikliwe zmysły. Ujawniamy 6 faktów na temat tego ciekawego owada.

1. WAŻKA MOŻE PRZECHWYCIĆ OFIARĘ W POWIETRZU

Ważki są absolutnie przerażające dla komara, czy innego małego owada. Łapią je z powietrza za pomocą wyrachowanych zasadzek lotniczych. Potrafią ocenić prędkość i trajektorię celu i dostosować swój lot tak, aby go przechwycić. Są tak wprawne, że podczas polowań ich skuteczność sięga nawet 95%.

2. MA NIEWIARYGODNIE OSTRE SZCZĘKI

Ważki są wyjątkowymi drapieżnikami. Ich strategia łowiecka jest imponująca, ale zdolność ważek do rozrywania ofiar przenosi ich drapieżność na zupełnie nowy poziom. Podczas polowania łapią ofiarę nogami i ostrymi szczękami odrywają jej skrzydła, aby nie mogła uciec. Nie mogą użądlić człowieka. Zdecydowana większość gatunków nie posiada szczęk na tyle silnych, by przebić naszą skórę.

3. WAŻKI MOGĄ LATAĆ W KAŻDYM KIERUNKU

Niewiele jest gatunków w królestwie zwierząt, które mogą dorównać ważce pod względem spektakularnych umiejętności latania. Mają dwie pary skrzydeł z mięśniami tułowia, które mogą pracować niezależnie. Dzięki temu mogą zmieniać kąt nachylenia każdego ze skrzydeł i mają duże umiejętności w powietrzu.

Mogą latać w dowolnym kierunku, w tym na boki i do tyłu, a także zawisnąć w jednym miejscu na minutę lub dłużej. Ta niesamowita zdolność jest czynnikiem ich sukcesu jako powietrznych drapieżników, mogą zaatakować niczego nie spodziewającą się ofiarę z dowolnego kierunku.

4. OCZY WAŻKI

Obszar głowy składa się głównie z jej ogromnych oczu, które zawierają 30 000 fasetek, z których każda dostarcza informacji o otoczeniu owada. Ważki mają prawie 360-stopniowe widzenie, z tylko jednym martwym punktem bezpośrednio za nimi. Jest to jeden z powodów, dla których mogą one obserwować pojedynczego owada w obrębie roju i gonić go, unikając jednocześnie kolizji w powietrzu z innymi owadami w roju.

5. WAŻKI ŻYJĄ DO 2 LAT POD WODĄ

Ważki składają jaja w wodzie, a po wylęgu larwy żyją pod wodą do dwóch lat. W rzeczywistości, w zależności od wysokości i szerokości geograficznej, niektóre gatunki mogą pozostawać w stadium larwalnym nawet przez sześć lat. Ważki w licznych ilościach spotkasz w Szczawnicy, tutaj więcej o tamtejszych cudach natury: https://szczawnica24.pl/szczawnickie-cuda-przyrody-i-naturalne-atrakcje-turystyczne

6. NIEKTÓRE GATUNKI WAŻEK SKŁADAJĄ JAJA W SŁONEJ WODZIE

Stosunkowo niewiele owadów zamieszkuje ocean, być może dlatego, że mają problemy z przetrwaniem w słonej wodzie. Jednak niektórym ważkom to nie przeszkadza. Niektóre gatunki, takie jak ważka plażowa (Erythrodiplax berenicei) mogą nawet wydać potomstwo w środowiskach bardziej zasolonych niż typowa woda morska.